Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki - Colson Whitehead by  Colson Whitehead PDF Download

Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki

By Colson Whitehead

  • Genre: Literary, Books, Fiction & Literature, Romance
  • File Size: 1.81 MB

Description

Jedna z najważniejszych książek 2016 roku!
Jedna z najważniejszych książek o Ameryce, jakie kiedykolwiek napisano!
Zdobywczyni nagrody Pulitzera 2017!
Zdobywczyni tytułu National Book Adward 2016!
Zdobywczyni Goodreads Choice Award w kategorii "Historical Fiction"
Ulubiona książka Baracka Obamy i Oprah Winfrey!

„Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki” to baśń o wolności i sile ducha, niezwykła mieszanka dokumentalnej prawdy i najbardziej wymyślnej fikcji. Powieść pełna niespodzianek, radości i trwogi – wielka uczta dla każdego czytelnika.

Cora jest niewolnicą w trzecim pokoleniu na plantacji bawełny w stanie Georgia i należy do najniższej kasty. Jej życie nie jest łatwe, a będzie jeszcze gorzej, bo lada moment z dziecka stanie się kobietą. Kiedy Ceasar, przybyły z Wirginni najświeższy nabytek plantatorów, opowiada jej o podziemnej kolei, oboje decydują się zaryzykować ucieczkę. Po piętach depcze im pościg, a schwytanie oznacza los gorszy od śmierci...

Wciągająca, poruszająca, okrutna, mądra oryginalna, odkrywcza – taka jest powieść nieprzetłumaczonego do tej pory na polski Amerykanina Colsona Whiteheada,
który zgarnął za nią dwie najważniejsze w USA nagrody dla prozaików – Pulitzera i National Book Award. — Juliusz Kurkiewicz, „Książki. Magazyn do czytania”

Nie pozwoliła mi zasnąć przez całą noc, wepchnęła mi serce do gardła, niemal bałam się przewrócić stronę. Koniecznie kupcie egzemplarz i od razu drugi dla kogoś kogo znacie, bo gdy tylko skończycie czytać tę chwytającą za serce opowieść, na pewno będziecie chcieli podzielić się wrażeniami z lektury — Oprah Winfrey (Oprah’s Book Club 2016 selection)

Mroczna, fantasmagoryczna powieść. Ma mrożącą krew w żyłach siłę rzeczywistych relacji z czasów niewolnictwa zebranych w latach 30. dwudziestego wieku w ramach Federalnego Projektu dla Pisarzy, programu zapewniającym posady w ramach Nowego Ładu, pobrzmiewają w niej echa „Umiłowanej” Toni Morrison, „Nędzników” Victora Hugo, „Niewidzialnego człowieka” Ralpha Ellisona, czuć pióro Jorge Luisa Borgesa, Franza Kafki i Jonathana Swifta… Historia, którą opowiada Colson Whitehead, jest kluczem do zrozumienia przeszłości i przyszłości Ameryki. — Michiko Kakutani, „The New York Times”

Świetna historia przygodowa, pełna niezapomnianych postaci… Obrazowa, pouczająca i podtrzymująca na duchu, a przy tym trzymająca w napięciu do samego końca. Zapada w pamięć. — „People”

Tą powieścią Colson Whitehead udowadnia, że jego talent i skala, jako pisarza, są więcej niż imponujące i nie do zlekceważenia. Jego „Kolej podziemna” to arcydzieło literatury amerykańskiej, jednocześnie dokumentalny zapis okrutnej historii i genialny wytwór wyobraźni. — Michael Schaub, National Public Radio

Whitehead daje nam poważne i w pełni zrealizowane arcydzieło, będące niezwykłą mieszanką historii i fantazji, które skłoni krytyków do uprawnionych porównań z twórczością Toni Morrison czy Gabriela Garcíi Márqueza… Urzekająca i unikalna, mroczna i fantazyjna, „Kolej Podziemna” to najlepsza jak dotąd książka Colsona Whiteheada i niezwykle ważna współczesna powieść amerykańska. — „The Boston Globe”

Książka znalazła się we wszystkich zestawieniach podsumowujących 2016 rok w literaturze:
jedna z 10 najlepszych książek roku wg dziennika „The Washington Post” jedna z 10 najlepszych książek 2016 roku wg magazynu „TIME” jedna z 10 najlepszych książek 2016 roku wg „Publishers Weekly” jedna z 10 najlepszych książek roku wg krytyków dziennika „The New York Times” jedna z 20 najlepszych książek roku 2016 wg Amazona jedna z 25 najlepszych powieści 2016 roku wg Electric Literature jedna z 25 najlepszych książek roku wg serwisu Buzzfee jedna z 13 najlepszych książek 2016 roku wg magazynu „Harpers Bazaar” jedna z 12 najlepszych okładek roku wg dyrektora artystycznego magazynu „The New York Times Book Review” jedna z 25 najlepszych książek roku wg magazynów „GQ” i „ESQUIRE” Książka roku serwisu Newsday Książka roku serwisu „O Magazine”
Powieść trafiła do przewodnika po książkach 2016 roku przygotowanego przez amerykańskie NPR (National Public Radio) podsumowującego mijający rok w literaturze.
Książka rekomendowana przez Oprah’s Book Club.